TRIDUUM PASCHALNE ONLINE – CELEBRUJE KS. PROBOSZCZ
Informacje i linki na
https://www.parafiaoxford.co.uk/

Wielki Czwartek /9.04./ – godz. 17.3o online – kościół Corpus Christi w Oxfordzie, wszystkie transmisje z Triuduum pod tym linkiem >>>

Wielki Piatek /10.04./ – godz. 19.oo online – nabożeństwo Męki Pana Jezusa;

Wielka Sobota /11.04./ – godz. 17.3o online –

Wielkanoc /12.04./ – godz. 15.oo online –

Poniedziałek Wielkanocny /13.04./ – godz. 15.oo online;

Serdecznie zapraszam!

1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku, mimo wyjątkowej sytuacji. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu poprzez transmisję online z kościoła w Abingdon.

2. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. 

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. 

4. Wielka Sobota jest dniem upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani i zadumą nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny wyjątkowo w tym roku ze względu na epidemię jest błogosławiony przez nas samych – przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst tego błogosławieństwa zamieszczamy na naszej stronie internetowej. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. 

Błogosławieństwo pokarmów przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

 

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

 

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

 

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 

 Albo:

 

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

 

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

 Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

 Módlmy się.

 

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

 Wszyscy: Amen.

 

 Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

 

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

 Módlmy się:

 

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 

 Wszyscy: Amen.

ks. dr Edward Rusin 59 Carlton Road –Proboszcz

Adres  zamieszkania:

Summertown
OXFORD
OX2 7SB
tel. (01865) 510354
tel. kom. 07842901275
email: xproboszcz@parafiaoxford.co.uk

OŚRODKI DUSZPASTERSKIE

1.OXFORD: St. Anthony of Padua

115 Headley Way

OX3 7SS ,MSZE NIEDZIELNE: 12:00

2.OXFORD; Corpus Christi

Margaret Road,Oxford OX38AJ, MSZE NIEDZIELNE( w soboty)18:00

http://parafiaoxford.co.uk/ogloszenia.html